Jak enzymy fungují? Studium kinetiky a mechanismu enzymů

Proč studovat mechanismus enzymových reakcí? Řada onemocnění souvisí s pozměněnou funkcí životně důležitých enzymů. Znalost mechanismu je důležitá pro vývoj nových léčiv a léčebných postupů. Enzymy jsou rovněž široce využívány v průmyslu, potravinářství a zemědělství a znalosti jejich fungování umožňují cílené inženýrství pro moderní průmyslové biotechnologie. Práce bude zaměřena na využití moderních metod tranzitní kinetiky pro studium mechanismů enzymové katalýzy a vazbu inhibitorů. Budou studovány důležité vědecké problémy, např. role molekulárních tunelů a bran v biokatalýze; vliv dynamiky a solvatace na rychlost enzymové reakce. Díky multidisciplinárnímu pojetí výzkumu v Loschmidtových laboratořích bude projekt zahrnovat i expertízu strukturní analýzy a počítačového modelování. Student bude vyškolen v metodách rychlého mísení „stopped-flow“ a „quench-flow“, které umožňují pozorovat počáteční stavy reakcí v časovém okně kratším než jedna milisekunda. Získaná komplexní kinetická data budou hodnocena softwarovými nástroji využívající numerické simulace. Výsledkem projektů budou nové znalosti fungování enzymů, popis mechanismu a strukturní podstaty studovaných dějů. Nové poznatky budou využity k proteinového inženýrství enzymů pro jejich aplikace v moderních biotechnologiích a k vývoji nových léčiv.

Jak enzymy fungují? Studium kinetiky a mechanismu enzymůJak enzymy fungují? Studium kinetiky a mechanismu enzymů

Projekt je podporován grantem Ministerstva školství České republiky.

COURSE: Computational Approaches and In Silico Enzyme Library Design for Applied Biocatalysis
Jan, Petr and Martin Awarded at SOC
Pavel’s Success at State Exam