Vývoj moderních biosenzorů s využitím proteinového inženýrství

Klasické analytické metody plynové a kapalinové chromatografie nebo hmotnostní spektrometrie jsou vysoce přesné, ale časově velmi náročné a nákladné. Slibnou alternativu těchto metod představují biosenzory. Biosensory jsou analytická zařízení využívající biologickou složku zachycenou na povrchu fyzikálního detekčního převodníku. Tato zařízení nachází uplatnění v různých oborech lidské činnosti, nejčastěji v medicíně, potravinářství, vojenství nebo životním prostředí. Plošné rozšíření biosensorů je často limitováno vlastnostmi biologické složky. V poslední době se proto stále častěji objevují moderní přístupy zaměřené na cílené vylepšení aktivity nebo stability proteinů sloužících jako biologická složka biosensorů. Projekt bude zaměřen na optimalizaci detekčního rozsahu, citlivosti a stability optického enzymatického biosensoru. Vlastnosti enzymů halogenalkandehalogenas budou upraveny metodami proteinového inženýrství a následně testovány v biosensorech při detekci environmentálně významných polutantů a látek vojenského významu. Projekt bude vypracováván ve spolupráci s biotechnologickou společností Enantis s.r.o. a hi-tech společností PSI s.r.o.

Vývoj moderních biosenzorů s využitím proteinového inženýrstvíVývoj moderních biosenzorů s využitím proteinového inženýrství

Projekt je podporován grantem Technologické agentury České republiky.